Az egzotikus melók

2024-11-12

Scherer Tamás kalandos megbízásai

A Magyar Atlétikai Szövetség 2022 márciusában kérte fel Scherer Tamást, atlétika szakosztályunk vezetőjét az utánpótlás szakágvezetőo feladatokra. Bár a feladatkör  rendszeres változott az elmúlt két és fél évben, egy biztos az utánpótlás korosztály nemzetközi versenyeire (Európa Bajnokság, világbajnokság, EYOF) válogatott viadalaira a szekszárdi szakember vezetésével utazott a magyar válogatott. 2022-ben és 2023-ban több esemény is a környező országokban zajlott ( Maribor, Besztercebánya) de két alkalommal repülőre is szállt a csapat, hogy Jeruzsálembe utazzon. 2022-ben az U18 Európa Bajnokságra, míg 2023-ban – miután Kolozsvár visszamondta a rendezést – az U20 korosztály kontinensviadalára.

Az igazi nagy „kalandok” azonban az idei évben következtek: augusztus végén Peru fővárosába, Limába kalazuolhatta a magyar U20-as válogatottat a korosztály világbajnokságára, majd októberben Bahreinben rendezték a Gymnasiade-t, ahol ismét Scherer Tamás volt a magyar atléta-csapat vezetője. „ Senki ne gondoljon nyaralásra vagy kirándulásra, itt reggeltől estig atlétikáról van szó, napjában többször ingázva a hotel és stadion között. Mindennap tartok megbeszélést a csapat számára, melynek a célja az értékelés, másnapi tervezés illetve, hogy csak lássam mindenki jól van-e. Folyamatosan figyelni kell a szervező bizottság által szerkesztett WhattsApp csoportot, percenként záporoznak az információk, ezzel párhuzamosan pedig a magyar csoport Messenger csoportjában kell közölni a legfontosabbakat, és válaszolni a legsürgősebb kérdésekre. Ha végre mindenki aludni tér, akkor jöhet a média tájékoztatása: beszámolók írása, fotók kezelése (nem mindig van fotós a csapattal). Hajnalban pedig a szülők, szurkolók figyelmének felhívása az adott napi programra. A csapatvezető, a csapatorvos és a masszőr az, aki elsőként megy ki a stadionba, és utolsóként tér vissza a hotelbe délelőtt-délután ritmusban, gyakran csak egy gyors ebédre visszaszaladva a szállásra. Limában 40 percig tartott a transzfer a stadionig, kétszer oda-vissza számolva ez napi 160 perc buszozás. Sem a peruiak, sem a bahreinek nem álltak a helyzet magaslatán szervezésben, így rengeteg időm és energiám ment el az alkudozásra, intézkedésre, reklamálásra, óvásra stb.”

„Sportágunkban már az utazás komoly kihívásokat jelent, hiszen a gerelyek és a rudak szállítása sem buszon, sem repülőn nem egyszerű feladat. Általában 20-60 fős csapatot kezelni egy nagy nemzetközi repülőtéren komoly feladatot és felelősséget jelent, folyamatosan top-on kell lenni.”

„Városnézésre minimális idő jut, míg az atlétáknak, edzőknek akad szabad délelőttjük, délutánjuk a csapatvezetőnek sosem. Vagy a repülő indulása előtt vagy olyan napszakokban, amikor esetleg nincs magyar érdekeltség, lehet elrohanni turistáskodni. Limában lejutottam a Csendes-óceán partjára belemártani a lábamat, hiszen akkor ott tél vége volt, plussz megnéztük a főteret is. Bahreinben a Gymnasiade-n volt szabadnap, melynek délelőttjén három programsor közül lehetett választani, mi két erődöt – az egyikben volt kiállítás a gyöngyhalászatról – és egy látogatóközpontot néztünk meg, utolsó délelőtt eljutottunk a rengeteg pláza egyikébe is. Autópályákat kellett átszelni, mert gyalogosközlekedés nem igazán van a világ második leggazdagabb országában, zebrát (gyalogátkelőhelyet) egyet sem láttam. Tavaly Jeruzsálemben jártunk a Siratófalnál és a Getszemáni-kertben is. Talán a gasztronómiát lehet leginkább kiélvezni a hotelekben mindhárom étkezésnél.”

„ A Gymnasiade-n  és az EYOF-on más sportágak is szerepelnek, nagy élmény az edzőkollégák között korábbi olimpiai érmesekkel, olimpikonokkal találkozni, beszélgetni, kapcsolatokat építeni.”

Támogatók